DISTINGUISHED HONORS

· 12TH GRADE: Michael D. Abata, Jennifer M. Baker, Ryan N. Bankert, Katherine E. Baynum, Justina M. Beard, Nicholas C. Beck, Amy C. Beckwith, Shane M. Bohnert, Essie P. Bustamante, Robert M. Caffey, Marissa R. Carlisle, Imran H. Chaudhry, Epaminondas C. Chrissomallis, Chelsea L. Cleaver, Kaitlyn O. Colen, Anika R. Coolbaugh, Meagan R. Craver, Aaron J. Embry, McKayla A. Frankenfield, Danielle M. Gregory, Alexander G. Guinn, Lauren E. Hart, Katie L. Heiner, Rebecca L. Hull, Aaron T. Kane, Rachel A. Kile, Morgan A. Klinedinst, Meghan E. Kuhn, Ira E. Lauer, Zachary J. Lee, Danielle D. Lippy, Madison K. Longstreth, Kaitlyn A. Luckenbaugh, Ashley N. Madison, Danielle L. Martin, Jacquelyn A. Maurer, Cody A. Messersmith, Dakota A. Michael, Jacob D. Miller, Kaitlyn B. Mummert, Christiana J. Nehmsmann, Chase G. Norton, Laura E. Ohl, Ashley E. Orewiler, Kaitlyn M. Schmidt, Alexis V. Seaman, Amelia E. Shubert, Melissa M. Staley, Faith N. Thoman, Nicolas J. Trettel, Jacob A. Tuszynski, Evelyn M. Wagaman, Brynn M. Warrington, Rebecca T. Wiest, Carmen Z. Wildasin, Ashley A. Wilt, Heather N. Wivell, Hunter A. Wolfe, Mary Margaret R. Wolgamuth, Sarah L. Worley, Keegan S. Worley and Samuel G. Zumbrum.

· 11TH GRADE: Sabrina E. Ankney, Morgan E. Arden, Kyle A. Barley, Ryan G. Barnes, Samantha M. Bollinger, Kyle N. Bowersox, Allison N. Burnett, Amanda R. Craver, Brooke N. DiPaula, Anna K. Fenstermacher, Carter M. Forry, Michael P. Fusco, Nathan Z. Glatfelter, Kaleb A. Hamme, Michael C. Hartman, Krystine D. Hill, Jordan M. Hisey, Emma J. Hoffnagle, Jenna N. Jacoby, Dillon M. Jacoby, Jacob L. Jenkins, Benton P. Joel, Lydia E. Kline, Dakota M. Laughman, Hunter L. Markle, Miranda E. Markle, Sabrina N. Martin, Thomas W. Maughlin, Alaina K. Miller, Kiah M. Morrison, Lindsey M. Ohl, Jackson L. Palumbo, Veer U. Pandya, Joshua D. Patterson, Alyssa L. Ramble, Samuel J. Roberts, Nathaniel J. Russell, Ty C. Sager, Jeremy R. Seitz-Brown, Chloe M. Shearer Spear, Matthew D. Sheehan, Haley A. Staub, Michaela L. Taylor, Jake W. Thoman, Todd Thoman, Carli J. Walker, Luke A. Walko, Amber M. Walter, Logan M. Warner, Andrew J. Whitman, Kylise T. Williams and Alec W. Zorbaugh.

· 10TH GRADE: Kyle C. Abrahims, Linsey J. Altland, Leanne K. Bahn, Erin N. Bankert, Tabitha J. Bentz, Andrew P. Bowman, Sara A. Daugherty, Chase A. Dietz, Sean M. Dye, Ivy E. Ensminger, Erika L. Gregory, Jacob E. Guinn, Karinna M. Hamme, Lydia K. Harris, Maria Y. Hildebrand, Sarah E. Hoffman, Emily E. Jenkins, Ryan T. Joel, Delaney N. Kane, Dallas R. Kline, Olivia F. Lauer, Kacie L. Meckley, Ashton T. Miller, Erin D. Miller, Wyatt A. Nace, Nicole M. Patterson, Danielle E. Patterson, McKenna A. Schmittel, Makensey A. Schuchart, Jennifer A. Strine, Albert D. Taglieri, Justice B. White and Emily G. York.

· NINTH GRADE: Gavin M. Black, Brooke R. Bortner, Jeremy A. Bossom, Matthew C. Brooks, Landen M. Burgard, Cameron L. Carbaugh, William P. Chandler, Nicholas P. Chrissomallis, Ethan R. Clark, Emily A. Crites, Jessica R. Dick, Alijah M. Eaton, Alyssa N. Edwards, Nickolas G. Erickson, Liam J. Flaherty, Kaitlyn R. Frankenfield, Katie L. Garner, Morgan M. Glatfelter, Darin J. Gordon, Ellen R. Greene, Brenna M. Gutshall, Morgan E. Hagerman, Blake R. Harlacher, Chaize R. Harrell, Amy N. Hauer, Ashley E. Hildebrand, Amaris M. Jones, Brea E. Keiser, Tyler D. Kenee, Marisa L. Landaverde, Garrett T. Leib, Andrew M. Luckenbaugh, Brendan J. Malloy, Cecily T. McRae, Megan N. Miller, Dalton R. Miller, Leanna M. Miller, Sarah A. Moul, Ivan C. Rehmeyer, Caleb C. Ruth, Sarah M. Senft, Brent L. Shue, Rebekah D. Silar, Keena C. Singletary, Ian R. Slaven, Heather K. Smith, Stephanie T. Snyder, Joshua R. Staley, Tanner W. Sterner, Tianna J. Tosten, Sophia G. Trettel, Kory A. Trout, Madison A. Walker, Grant A. Wierman, Alexis R. Wiest, Colby B. Wildasin, Tylor M. Wood and Sarah L. Zavatsky.

HONORS

· 12TH GRADE: Josalyn K. Andrade, Emily C. Bankert, Austin H. Barley, Tyler S. Beckman, Benjamin M. Cregger, Lindsay K. Dove, Isaac G. Fink, Kody S. Fuller, Andrew T. Galuppo, Travis C. Hess, Dallas J. Hilbert, Peter L. Hoffheins, Levi T. Krause, Brittnee R. McClain, Logan T. Minnich, Marvin E. Misonge, Neil A. Myers, Abigail L. Richards, Elijah P. Robert, Matthew T. Runge, Beryl A. Sagasi, Lindy S. Spangler, Colby F. Webb, Colton S. Wildasin and Austin J. Wilhide.

· 11TH GRADE: Justin A. Almoney, Colby D. Amspacher, Tyler J. Amspacher, Alexis R. Aument, Karrie L. Beck, Kasey J. Beeler, Levi B. Bentzel, Corey M. Bossom, Kristi L. Breighner, Madison L. Collins, Gabriell M. Enoff, Anthony M. Espada, Amanda L. Eveler, Meghan A. Fletcher, Cecilia M. Groft, Alexandria N. Harris, Jenna M. Hartlaub, Evan P. Himes, Destiny A. Howdyshell, Austin T. Hunt, Brian P. Jacoby, Heather J. Krebs, Jennifer N. Linaburg, Colin D. Marshall, Matthew A. Newcomer, Liam C. Overby, Ian C. Piety, Geoffrey W. Rappoldt, Jonathan M. Schumacher, Tiffany M. Smith, Nicholas R. Spangler, Jesse D. Walko and Seth W. Wolf.

· 10TH GRADE: Maria N. Ard, Richard S. Baublitz, Darby E. Baublitz, Shelby N. Beck, Olivia M. Bortner, Grant N. Bortner, Alexandra G. Botts, Michelle M. Caffey, Ian G. Coble, Kaci L. Dennis, Alex D. Gingras, Angelique E. Heiner, Samantha L. Kreft, Miranda M. Krout, Alexis J. Lamb, Olivia V. Lecrone, Olivia L. Lua, Jarrod M. McGraw, John Melhorn, Nickolas E. Mummert, Erik J. Myers, Hayley M. Norton, Kolton M. Reider, Victoria M. Ross, Jessica L. Schultz, Amy E. Senft, Harley D. Small, Montgomery L. Stambaugh, Lindsey J. Williams, Leah A. Wilt, Tyler A. Wire and Christopher J. Zentiska.

· NINTH GRADE: Julia M. Amspacher, Adam J. Cavanaugh, Taylor A. Day, Katie M. Eichelberger, Kasey E. Falcone, Ashlen T. Fuhrman, Dalton L. Godfrey, Kylie J. Gulan, Kira N. Hull, Angela D. Ketterman, Logan E. Kibler, Travis E. King, Korinn A. Krebs, Dakota C. Legore, Cecilia R. Mahon, Holly A. Martin, Everett L. Meehling-Santiago, Lillian M. Metzger, Danielle M. Riddle, Corey R. Roberts, Jacob D. Ross, Benjamin L. Smith, Alexandra P. Smith, Kayla M. Snyder, Celine O. Vogelsong, David E. Williams, Ashlynn C. Young, Hope A. Zinneman and Samantha S. Zorbaugh.

SPRING GROVE AREA MIDDLE SCHOOL's honor-roll students for the first marking period are:

DISTINGUISHED HONORS

· EIGHTH GRADE: Colton S. Anderson, Laura A. Ardner, Hayley J. Arnold, Bryce M. Bailey, Morgan C. Bair-Carr, Lauren M. Balek, Emily J. Bankert, Wyatt S. Becker, Anthony C. Beddia, Lindsey C. Burgard, Alexander H. Coble, Justin T. Culp, Caleb S. Edwards, Landon R. Eshbach, Kaitlyn E. Gallagher, Bria N. Gemmill, Jiana S. Graham, Taylor E. Grim, Nicole R. Guise, Taylor W. Heiner, Makenzie A. Hilty, Jakob D. Hinson, Abigail M. Jarvis, Ashton N. Kohler, Autumn M. Leese, Jordan A. Maldonado, Ty W. Maughlin, Madison L. Overby, Jennah E. Pownell, Mark A. Prusakowski, Miranda A. Reisinger, Dylan M. Roomsburg, Gabrielle N. Ruth, Mariah A. Schmittel, Luke A. Senft, Alexander D. Shaffer, Maison A. Shearer, Kaitlyn M. Smith, Mason D. Staub, Zoe R. Stauffer, Nathaniel R. Stump, Alyssa J. Wagoner, Tanner R. Williams, Noah M. Wilson, Julia C. Wivell, Wyatt L. Wivell and Bret A. Zirkle.

· SEVENTH GRADE: Alan C. Alvarez, Shelby E. Alwine, Patrick C. Anderson, Brant L. Aughenbaugh, Trenton M. Baker, Vincent C. Beck, Patrick G. Bowman, Chloe E. Braden, Gabrielle E. Brown, Trevon D. Colbert, Briana K. DiCandeloro, Hunter D. Eshbach, Jeremy A. Filus, Kylie M. Good, Drew F. Gordon, Elizabeth G. Groft, Kiersten J. Hay, Harrison J. Hicks, Christian J. Hill, Zebulon A. Hollinger, Marcus J. Kelly, Jenna M. Kile, Jenna R. McGraw, Mandi L. Miller, Colin J. Myers, Logan M. Ort, Noah M. Pak, Connor M. Reed, Bailey E. Sherman, Benjamin J. Silar, Amanda R. Smiley, Kiersten P. Snyder, David L. Taglieri, Alexa A. Vonbussenius, Conner M. Warrington, Meghan E. Whalen, Julia C. Wilmot, Walker E. Wolf and Virginia R. Wysocki.

HONORS

· EIGHTH GRADE: Madison R. Beckner, Victoria A. Blymier, Tanner F. Bolton, Eli J. Brooks, Kennedy H. Bryant, Cassandra L. Burchett, Alyssa M. Carbaugh, Briana D. Craumer, Thompson E. Dasher, Emily K. Davidson, Richard W. Drake, Abby E. Erlemeier, Derik O. Filbey, Victoria L. Genicola, Madison B. Gladfelter, Kaylyn M. Godman, Taylor J. Groft, Zachariah M. Harman, Malique R. Harris, Austin S. Heiner, Alexzandrea M. Hoff, Mitchell G. Hoke, Tiffany L. Hoke, Jason M. Hughes, Serena M. Jaroszewski, Paige A. Joseph, Andrew J. Kane, Travis D. Keiser, Brien J. Krebs, Shayna L. Kroft, Camille K. Lecrone, , Mya R. Livelsberger, Kristianne M Luckenbaugh, Tyler R. Malone, Abigail J. Marquette, Jacob L. Messersmith, Jake A. Morel, Dustin T. Morin, Emma M. Myers, Grace B. Myers, Tyler P. Noun, Tiala Puthasin, Samantha L. Richards, Emily G. Ross, Jacob A. Shearer, Tristan D. Smyser, Mariah R. Stum, Alexandra N. Taylor, Hallie E. Walker, Cheyenne L. Welsh, Landen M. White, Sarah M. White, Katie M. Williams, Mariah E. Wolgamuth, Alexis M. Yingling and Andrew J. Yost.

· SEVENTH GRADE: Dillon A. Abdel-Malak, Tiffany M. Allen, Aaron M. Anderson, Suhey M. Arellano, Tiffany L. Auchey, Kaylee L. Bange, Olivia C. Beatty, Caleb C. Becker, Jason I. Berkheimer, Kara A. Bethas, Faith H. Bloom, Megan Y. Blymier, Tucker R. Bolton, Jacalyn C. Bortner, Chase G. Bricker, Robert L. Buffington, Gidget M. Chandler, Derek G. Charleton, Sunshine C. Cook, Mayra A. Corcuera-Torres, Andrew J. Crawford, Emily G. Edsall, Devin I. Falcone, Litzy G. Garcia, Catherine P. Gasiorowski, Aubrey N. Godfrey, Nathanial J. Graybill, Sydney C. Griffiths, Benjamin M. Guaragno, Megan R. Gunzelman, Madison E. Hagerman, Wyatt C. Hax, Jeremiah E. Hicks, Nathan R. Hoke, Michael B. Hoschar, Nicholas L. Kaltreider, Chelsey A. Kornbau, Austin T. Laughman, Connie S. Little, Joshua A. Maurer, Airika D. McCaskill, Delainy M. McHenry, Alexander G. McKee, Jaclyn P. Mendoza, , Mackenzie A. Miller, Ryan M. Miller, Aaron J. Mummert, Abigail M. O'Leary, Aaron R. Oravitz, Madison J. Overfelt, Arianna M. Perez, Langley C. Pranke, Christian J. Reed, Mackenzie G. Restuccia, Morgan T. Rinehart, Cole D. Roberts, Dalton J. Rohrbaugh, Kalynn M. Romesburg, Jazmine T. Rothrock, Collin D. Ruby, Zachary J. Ruggerie, Zachary G. Ruth, Talynn L. Sattman, Matthew W. Shaffer, Emma E. Shearer, Caitlyn E. Sheffer, Elizabeth E. Shields, Seth R. Shields, Jacob A. Smith, Lauren N. Snell, Joshua R. Snyder, Brett M. Spigelmyer, Laura S. Starner, Beatrice M. Stewart, Alexis L. Stough, Ariel N. Stough, Kiva M. Stremmel, Samantha P. Syester, Bain M. Taylor, Kaylyn N. Trout, Devon J. Wantland, Victoria P. Weaver, Alexandra L. Wise, Alexa H. Wood and Andrew J. Young.